Hız Kesici Kasis Nedir?

Hız kesici kasis trafik akışının olduğu yollarda sürücülerin hızını azaltmalarını sağlamak için tasarlanan yükseltilen platformlardır. Farklı malzemelerden yapılabilecekleri gibi genellikle beton, asfalt ya da kauçuk malzemeden üretilmektedirler. Hız kesici kasis uzunluğu ve yüksekliği değişmektedir. Ancak genellikle sürücülerin dikkatini çekecek kadar belirgin ve hissedilebilir olacak şekilde tasarlanmaktadırlar.

Hız Kesici Kasis Türleri

Yatay Hız Kesici Kasisler: En yaygın türdür ve genellikle trafik akışının doğal seyrine yerleştirilmektedirler. Kasisin yatay konumu sürücülerin hızlarını azaltmalarını gerektirmektedir. Ayrıca ani bir fren yapmalarına da neden olmamaktadır.

Dikey Hız Kesici Kasisler: Kasislerin bu türü yolda daha dik bir yükseltiye sahip olmaktadır. Böylece sürücülerin hızlarını daha belirgin bir şekilde azaltmalarını sağlamaktadır. Bu tip kasisler sakin bölgelerde ya da yaya geçitlerinin yakınında tercih edilmektedir.

Kasislerin Trafik Güvenliğine Etkileri

Hız kesici kasis kullanımı trafik güvenliği açısından pek çok olumlu etkiye sahiptir. Bu olumlu etkilerden bahsedecek olursak hız kesici kasislerin olumlu etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Hız Kontrolü: Kasisler sürücülerin hızlarını azaltmalarını sağlamaktadır. Yüksek hızlar kazaların ve çarpışmaların şiddetini arttırmaktadır. Kasislerin kullanımı ise hız kontrolüyle birlikte kazaların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Yaya Güvenliği: Kasisler yaya geçitleri ve okul çevrelerinde yaya güvenliğini arttırmaktadır. Böylece sürücülerin hızlarını düşürmeleri yayaların yol güvenliğini sağlamaktadır.

Trafik Disiplini: Kasislerin varlığı sürücülere trafik kurallarına uyum konusunda daha disiplinli olmaları gerektiğini hatırlatmaktadır. Böylece daha kontrollü bir trafik akışı elde edilmektedir.

Yolcu Konforu: Yüksek hızlı sürüşler yolcular için rahatsız edici olabilmektedir. Hız kesici kasisler sürücülerin daha uygun bir hızda sürmelerini ve yolcuların daha konforlu bir yolculuk yapmalarını sağlamaktadır.

Hız kesici kasisler trafik güvenliğinin arttırılmasında önemli bir araç olmaktadır. Sürücülerin hız konusunda daha bilinçli olmalarını ve trafik kurallarına uymalarını sağlayıp trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlamaktadırlar. Ancak yerleştirilmeleri ve kullanımları konusunda dikkatli bir planlama yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi hız kesici kasislerin uygun yerlere yapılması ile alakalı olmaktadır. Trafik akışının ve sürücülerin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu doğru stratejilerle hız kesici kasis trafik güvenliğine olumlu katkılarda bulunmaktadır.